עצות שימושיות לציירים

צבעים חמימים לעומת קרירים

צבעים לעתים קרובות מקבלים התייחסות של טמפרטורה, חמימים או קרירים. טמפרטורה משמשת כלי כיוון עבור עוצמת גוון וחיוני להבעת מצב רוח ואור בתמונה. בדרך כלל, אדום צהוב וכתום נחשבים צבעים חמימים. כחול, ירוק וסגול מסווגים כצבעים קרירים. אולם, הכי חשוב בציור זה היחס בין הצבעים. למשל, אדום המכיל יותר צהוב, כגון אדום קדמיום בהיר – Cadmium Red Light, נראה חמים יותר מאדום המכיל יותר כחול, כגון אליזרין קרימזון – Alizarin Crimson. לעומת זאת, אליזרין קרימזון – Alizarin Crimson נראה יותר חמים מכחול-סגול – Cobalt Violet. כחול המכיל יותר אדום, כגון כחול אולטרא-מרין – Ultramarine Blue, חמים יותר מהכחול פתלו – Phthalo Blue, הנחשב הצבע הכי קריר בגלגל הגוונים. ירוק צהוב יותר חמים מירוק כחול.

צבעי גוון –  Hue   

סימן המלמד כי הוכנס פיגמנט מודרני תחת הזן המסורתי כדי להפיק את הצבע הדרוש  ( תרכובת גוונים ). למשל, CADMIUM RED HUE  מסמל את הצבע האמיתי של אדום קדמיום. הגוון החדש אינו בהכרח נחות. יש לבדוק את דירוג הקביעות המסומן על התווית. לרוב משמש הצבע כתחליף זול לגוון האמיתי.

השוואה בין גוון – תאור לתחליף.  

צבע תאור – Cobalt Blue

עשוי מפיגמנט יחיד –  Oxides of Cobalt & Aluminum / PB 28

תחליף –  Cobalt Blue Hue

עשוי מתרכובת פיגמנטים Ultramarine Blue PB-29 / Phthalo Blue PB-15:4 / Titanium White PW-6

עצות שימושיות לניקוי מכחולים

 

חיונית לחיי המכחולים תחזוקה הולמת. לעולם אין להעמיד מכחול על השיער. יש להציב מכחול תמיד בשכיבה או עם הזיפים כלפי מעלה. חשוב לשמור על מכחול נקי בשעת הציור ולשטוף יסודית לאחר גמר העבודה. עם צבעים על בסיס מים יש לשטוף מכחולים לסירוגין במי ברז ומים עם מעט סבון. עם צבעי שמן ואלקיד יש לשטוף מכחול בתמיסת ספיריט מינרלי – GAMSOL או טרפנטין באותו אופן ולאחר מכן במי סבון עדין או מים וחומר ניקוי. יש תמיד להשיב למכחול את צורתו המקורית בגמר העבודה.

הנה עצה לניקוי מכחולים גדולים מאוד המשמשים לציור בצבעי שמן. יש להניח מסננת מתכתית ישנה בתוך מיכל פלסטי גדול. את שניהם יש לשים בתוך דלי ענק עם מכסה. יש למלא את הדלי בחומר מדלל צבע כדי כיסוי זיפי המכחולים. יש לסובב את המכחולים על רשת המסננת ואחר כך לנגב את שאריות הנוזל על גבי סמרטוט. הדלי הענק יתפוס את כל הטיפות העודפות הניתזות.

מידע בטיחותי

למרבית הצבעים אין כל תופעות לוואי מסוכנות ידועות כל עוד מטפלים בהם כראוי כמו אי אכילה בזמן הציור, אי אחיזת מכחולים בפה ושטיפת עור שנשפך עליו צבע בעזרת מים וסבון בגמר העבודה. אין לרחוץ את הידיים בעזרת מדללים, כאשר מספר צבעים מכילים פיגמנטים רעילים שעלולים להימהל ולחדור לנקבוביות.

חומרי ציור מסומנים עם אחת התוויות הבאות לגלות את רמת הרעל הנמצאת בהם.

AP – הפירוש הוא שהמוצר הזה אינו רעיל.

CP – הפירוש הוא שהמוצר הזה גם הוא בלתי רעיל. בנוסף זכה המוצר הזה באישור המוסד למוצרי אמנות ויצירה ACMI ועומד בתקנים שפותחו על ידי ארגוני תקנים זה ואחרים.

HL תווית זו מעידה על שתי הגדרות. אם מופיעה התווית ללא אזהרות אחרות, סימן שהמוצר אינו מסוכן.

אם הצבע רעיל, התווית המרובעת תלווה באזהרת רעילות מפורשת.

המותגים שלנו